Neden KTÜ Bilgisayar Mühendisliği – Tercih Edilir Mi?

Herkese merhabalar. Yaklaşık 7 ay gibi bir sürenin ardından blogumda paylaşım yapıyorum. Önceki paylaşımlarımın aksine bu seferki bir ders notu olmayacak. Şuan okumakta olduğum üniversiteyi ve bölümü samimi düşüncelerimle, artı ve eksi yönlerinden bahsederek KTÜ Bilgisayar Mühendisliği hakkında fikir sahibi olacağınızı ümit ediyorum.İlk olarak Karadeniz Teknik üniversitesi tercih edilir mi, mühendislik okunur mu gibi merak edilen sorulara dilim döndüğünce cevap vermeye çalışacağım.

KTÜ’de Okunur Mu?

2016 senesinin tam bu zamanlarında bende merak ediyordum bu sorunun cevabını. Nasıl desem, özellikle benim gibi dışarıdan gelen ve Trabzon gibi hiç bilmediğin bir ilde yaklaşık olarak 65 yıldır eğitim veren üniversite hakkında hiçbir bilgiye sahip değildim. ODTÜ, İTÜ gibi bilindik üniversitelerin yanında her ne kadar ismini duysam da Karadeniz Teknik Üniversite’sinin eğitimi nasıldır bilmiyordum. Sınavdan aldığım puana karşılık gelen üniversitelere baktığım zaman ise, KTÜ bunlar arasında bir adım önde gibi duruyordu. Özellikle adında teknik ifadesinin geçmesi benim gibi mühendislik düşünen kişilerin tercih konusunda bir tık yukarı taşımasını sağlıyordu. Velhasıl kelam bu düşüncelerin akıbetinde 7. tercihim olan Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği kazandım ve 3.sınıfa Eylül ayında başlayacağım. Şimdi sizlere Trabzon’da geçirdiğim 3 yıllık tecrübelerime göre KTÜ’de okunur mu okunmaz mı ondan bahsedeceğim.

KTÜ Tercih Edilir Mi?

Bir üniversiteyi tercih ediyorken bir çok kritere bakmak gerekiyor. Öncelikle üniversitenin bulunduğu şehir ve bu şehrin sizlere sunduğu imkanları bilerek tercih yapmanız pişman olma olasılığınızı azaltacağını söyleyebilirim. Trabzon’dan bahsedecek olursak, ne küçük ne de büyük, kendi yağında kavrulan mütevazi bir şehir olduğunu ifade edebilirim. İstanbul, Ankara veya İzmir gibi büyük illerdeki imkanları, olanakları Trabzon’da bulamayacaksınız. Buna karşılık büyükşehirler kadar pahalı olduğunu, Trabzon halkının öğrenciye acımadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Peki, şehre rağmen KTÜ’de okunur mu diyecek olursanız bu tamamen sizin okumak istediğiniz bölümü ne kadar isteyip istemediğinizle alakalı olduğunu düşünüyorum; yani iş yine sizde bitiyor. Bölümdeki akademik kadrolar ve gösterilen derslere baktığımızda Karadeniz Teknik Üniversitesinin eğitiminin çokta kötü olduğunu düşünmüyorum. Kendi kanaatimce üst seviyede bir eğitim kurumu olmamasına karşın ortalamanın üzerinde olduğunu belirtebilirim.

Neden KTÜ, neden tercih etmeliyim

KTÜ kampüsünün yeşil bir görüntüye sahip olduğunu ve 9 aylık eğitim dönemi boyunca neredeyse 7 ayını yağmurla geçirdiğini söylemek yanlış olmaz sanırsam, gelecek arkadaşlar bunun fakında olsun. KTÜ büyük bir kütüphaneye sahiptir ve ders çalışmak isteyen öğrenciler için 7/24 açık olmaktadır. Bunların dışında güneşli havalarda oturup muhabbet edebileceğiz bir şenlik alanı, spor sahaları ve öğrenci kulüpleri de kampüs içerisinde yer almaktadır. Kısaca yemekhaneden de söz edecek olursak hem öğrenci yemekhanesi hemde KYK yemekhanesi bulunmakta ve öğrencilerin dönem içerisinde ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Öğrenci yemekhanesinin günlük 3 lira olduğunu ve internet üzerinden 1 hafta öncesinde günlük veya haftalık olarak alınmasını gerektiğini dile getirebilirim, aksi taktirde 1 hafta beklemek durumunda kalıyorsunuz.

KTÜ Neden Tercih Edilmiyor?

Aslına bakarsanız bu sorunun bir çok sebebi var ancak ilk neden olarak bulunduğu coğrafi konumu gösterebiliriz. Yılın dörtte üçünün yağışlı olması da birçok kişi tercih sırasında KTÜ’yü alt sıralara yazmasına neden olmaktadır. İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde bulunan üniversitelerdeki kaynakların, imkanların Karadeniz Teknik Üniversitesinde bulunmaması da etkileyici faktörlerden biridir. Özellikle büyük organizasyonların, etkinlik ve konferansların bu illerde gerçekleşmesi Trabzon’da okuyan bir öğrenci için oldukça zor olmaktadır. Yanlış anlaşılmasın dönem içerisinde okulumuzda da onlarca etkinlik olup konferanslar düzenlenmektedir ancak büyük organizasyonlar hep büyük illerdeki sayılı üniversitelerde gerçekleştiğini kabullenmek gerekir. 

KTÜ'nün Tercih Edilmeme Nedenleri

Bence KTÜ’nün tercih edilmemesindeki en büyük etken öğrenciler üzerinde bıraktığı etkiden kaynaklamaktadır. Yine şahsi düşüncem Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin hiç de öğrenci dostu bir kurum olmadığı yönündedir. Türkiye’de hemen hemen her üniversite okul başlangıçlarda veya bahar dönemlerinde şenlikler olur, konserler düzenlenir, KTÜ’de uzun yıllardır gerçekleşmiyormuş, ben görmedim görür müyüm bilmiyorum; bence tercih konusunda bunun da bir nebze etkisi bulunmaktadır. Belki bileniniz vardır KTÜ’de final sınavlarından 45 notu alma zorunluluğu bulunmaktadır ki, bu da özellikle mühendislik gibi zor bölüm okuyan öğrenciler için ders geçmeyi hocalara bağlı olarak kimi zaman imkansız hale getirebilmektedir. Ön koşullu derslerle birlikte mezun olma durumu biraz daha zorlaşabilmektedir. Okulumuz bu yönden nam salmıştır ve birçok forum sitelerinde eski mezunların “KTÜ’ye asla gelmeyin” diyerek isyanda bulunduklarını görebilirsiniz. Yine her şeye rağmen, zorlu sınavlara, zorlayan hocalarımıza rağmen, çalışan öğrencinin başarılı olduğunu söylemek zorundayım. Belki başka üniversitede okumadığım için bilmiyorum ama Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde mühendislik okumak zordur, ancak çalışınca bu zorluğun aşıldığı gerçeğini de göz ardı etmemek gerekir.

KTÜ Bilgisayar Mühendisliği Nasıl? 

Neden KTÜ Bilgisayar Mühendisliği

Bölümü kazandığınızda bir yıl hazırlık sizi bekliyor olacak; tabi ingilizceniz  iyi bir seviyedeyse muafiyet sınavından geçerek direk 1. sınıftan başlayabilirsiniz; tavsiyem direk geçmeniz yönünde olacaktır. Bölüme geçtiğiniz ilk yılda sizi daha çok teorik dersler bekliyor olacaktır. Her mühendislik bölümünde olduğu gibi, Fizik, Matematik, Olasılık ve İstatislik gibi dersler gösterilmektedir. Derslerle alakalı daha iyi bilgi almak istiyorsanız KTÜ Bilgisayar Mühendisliği lisans derslerine bakabilirsiniz. Akademik kadro olarak 4 profesör, 3 doçent ve 7 öğretim görevlisi bulunmaktadır. Bazı hocalarımız gerçekten oldukça bilgili, bildiğini paylaşmayı seven, öğrenci dostu olurken maalesef tam tersi konumunda bulunan hocalarımızda mevcut ama her üniversite de bu durumun yaşandığını ifade edebiliriz. Yukarıda üniversite hakkındaki düşüncelerime rağmen bu yıl KTÜ Bilgisayar Mühendisliği başarı sıralamasının bir önceki yıllara nazaran daha iyi olacağını düşünüyorum.

Yıl Başarı Sıralaması
2015 83.615
2016 92.400
2017 92.369
2018 86.121

Eğitim kalitesi olarak beklediğinizi belki bulamayabilirsiniz ama katkı görebileceğiniz, fikir danışıp yardım alabileceğiz hocalarımızın da olduğunu hatırlatmak isterim. Bölümümüzde bulunan KtuSEC ve KTU CEC kulüplerine girebilir, etkinliklere katılabilir, farklı bilgiler edinebilirsiniz. Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği tercih edilir mi derseniz en azından bölümdeki 2 yılıma bakarak tavsiye edebilirim. Ben biraz tembel öğrenciyim, burada okurken zorlanıyorum ama tahminime göre çoğu yer bu şekilde zorlayıcıdır. Tercih dönemine yetişsin diye biraz aceleci bir şekilde yazdım, aklıma geldiği kadarıyla. Umarım birazda olsa bilgilendirme konusunda yardımcı olabilmişimdir. Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa, iletişim kısmındaki formdan veya huseyin.sahin@ceng.ktu.edu.tr e-mail adresine mail atarak ulaşabilirsiniz. Allah’a emanet, kendinize iyi bakın. 👋

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.