Zeki Demirkubuz Filmleri

Blogumda sinema kategorisinde ilk içeriğimi Zeki Demirkubuz filmleri ne, ayırmaya karar verdim. Pek çoğunuz belki bu ismi ilk kez duyuyor veya kulak aşinalığı var ama tam olarak kim olduğunu ne iş yaptığından bihaber. Sizlere Zeki Demirkubuz’un kim olduğunu ve neden onu paylaşmak istediğimi dile getireceğim. İlk olarak tanıtmakla başlayalım.

Zeki Demirkubuz Kimdir?

Zeki Demirkubuz 1964 doğumlu, film yönetmeni, senarist, yapımcı ve aynı zamanda da oyuncudur.

1980 darbesinde tutuklanarak 3 yıl hapis yattı. Hapishane yıllarında edebiyata merak salan Demirkubuz Dostoyevski’yi keşfetti. Suç ve Ceza romanı onun üzerinde büyük bir etkiye sebep oldu ve bu durum filmlerine yansıyacaktı.

Eğitim hayatı biraz çalkantılı geçse de liseyi dışarıdan bitirerek İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesine girdi. Lise yıllarında atölye ve fabrikalarda çalıştı ve bir dönem işportacılık yaptı. 1986 yılında ise sinemaya girerek yönetmenlerin yanında asistan olarak çalışmaya başladı.

İlk uzun metrajlı filmini yani C-Blok filmini 1994 yılında çekmeyi başardı. Devamında ise Masumiyet filmi gelicek ve Demirkubuz’u Avrupa’da tanımayan sinema eleştirmeni ve izleyici kalmayacaktı. Peki, bu adamın başarısı neydi? Neden Zeki Demirkubuz filmleri, diğer filmlerden ayrılarak çeşitli ödüller almayı başarmıştı?

Zeki Demirkubuz Filmleri

Bir yönetmen, bir filmi kendi için değil, izleyicilerin zevkine sunulmak üzere filmini çeker. Fakat her yönetmen bu hedefle aynı doğrultuda başarıya sahip olmaz. Bence, takdiri  tamamen izleyicilere bırakan filmler daha başarılı olur. Demek istediğim şu, siz istediğiniz bütçelerle, on numara oyuncularla film çekin, eğer izleyici üzerinde etki bırakamamışsanız sıradan bir filmin yönetmeni olmaktan kurtalamamışsınızdır. Demirkubuz filmlerini diğer filmlerden ayıran en önemli etken insanlar üzerindeki etkidir.

Zeki Demirkubuz kendine has yöntemiyle film çeken bağımsız bir yönetmendir. Filmlerinde daha çok kaybeden insanların öyküsünü anlatarak, önemsenmeyen ufak detayları da ekleyerek izleyici filmin içine almaktadır. Özellikle oyuncu yönetiminde çok iyidir ve oynattığı oyunculardan maksimum performansı istemektedir. Filmlerini, diğer yönetmenlerin filmlere nazaran çok daha düşük bütçeyle çekmesiyle de tanınmaktadır. Aynı zamanda filmlerinde çok az ışık kullanarak mükemmel kareler çekmeyi başarmıştır.

Demirkubuz filmlerinin en sevdiğim tarafı ise gündelik hayattan hikayeleri bize aktarmasıdır. Onun filmlerinde sıradan bir yaşam, özgün ve uzun konuşmalar yer alır. Filmleri kendinize yakın hissettirmekle kalmıyor, bu sahneye bizzat ben yaşadım veya şahit oldum bile diyebiliyorsunuz, yani filmlerinde diğer filmlerin aksine abartı hiçbir şey yoktur.

Gelelim esas kısma, bir genel algı vardır filmler mutlu  sonla biter diye, işte bu abimiz o algıyı ortadan kaldıran ülkemizdeki tek temsilcidir diyebilirim. Zeki Demirkubuz filmleri her ne kadar eskiye dayanıyor olsa da, bu sene çıkan Arif ve 2016 filmde bile Cem Yılmaz halen bu adama göndermelerde bulunuyorsa kimse bu adamın başarısını küçümseyemez. Milletin Christopher Nolan’ı, James Cameron’I varsa bizim de Zeki Demirkubuz’umuz var bilin istedim.

İzlediklerim

 • 1994 C Blok
 • 1997 Masumiyet
 • 1999 Üçüncü Sayfa
 • 2001 Yazgı
 • 2002 İtiraf
 • 2003 Bekleme Odası
 • 2006 Kader

Henüz İzlemediklerim

 • 2009 Kıskanmak
 • 2012 Yeraltı
 • 2015 Bulantı
 • 2016 Kor

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.